A mid-priced smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of LG V20 H990DS 4G LTE Dual SIM Factory Uncloked, Android 7.0 (Nougat) OS 64GB 5.7-Inch 16MP + 8MP, No Warranty - International Version, SILVER
| LG V20 | |
| Screen | 5.7 inches |
| Pixels | 1440 x 2560 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 820, Dual-Core 2.15 GHz Kryo & Dual-Core 1.6 GHz Kryo |
| Weight |
6.14 ounces
(174 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 2000 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3200 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 7.0) |
| Release Date | ? |
The LG V20 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Samsung Galaxy XCover 6 Pro
HTC U12+
LG G6
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy XCover7 Pro