A mid-priced smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy J7 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Samsung Exynos 7870 Octa, 1.6 GHz Octa-Core |
| Weight |
6 ounces
(170 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3300 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0.1) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy J7 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy XCover 6 Pro
Samsung Galaxy A12