A surprisingly affordable smartphone that easily fits in every pocket.
|
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black For $49.99 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 19:06 PST - Details) | |
| Screen | 4.5 inches |
| Pixels | 480 x 854 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 210, 1.1 GHz Quad-Core |
| Weight |
4.83 ounces
(137 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 1780 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 5.1) |
| Release Date | July 2016 |
Buy this smartphone:
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
For $49.99 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 19:06 PST - Details)
For $49.99 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 19:06 PST - Details)
The Alcatel Ideal is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
AT&T Radiant Core
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy A10e