A mid-priced smartphone that fits in every pocket.
| Samsung Galaxy Note Edge | |
| Screen | 5.6 inches |
| Pixels | 1600 x 2560 |
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 805, 2.7 GHz Quad-Core |
| Weight |
6.14 ounces
(174 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4.4) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy Note Edge is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
BlackBerry Passport
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S8+
Motorola Moto X4
BlackBerry KEYone