An affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| Samsung Rugby 4 | |
| Screen | 2.4 inches |
| Pixels | 240 x 320 |
| Storage | 0.25 GB |
| Ram | 0.125 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
5.28 ounces
(150 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1300 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | ? (Last OS info: ?) |
| Release Date | ? |
The Samsung Rugby 4 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison
HTC Touch Pro Sprint
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Alcatel 1