A very affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| RCA RLTP5567 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | ? x ? |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek MT6580, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mah |
| Removable Battery | ? |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 5.1) |
| Release Date | 2016 |
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy A03 Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4