A very affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| RCA G1 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
6.52 ounces
(185 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2400 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
Motorola Moto G (3rd Generation)
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy A03 Core
The RCA G1 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones