A mid-priced smartphone that fits in every pocket.
| Nokia 6 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 430, 1.4 GHz Octa-Core |
| Weight |
5.96 ounces
(169 grams)
|
| Dual-Sim | ? |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 7.1) |
| Release Date | ? |
BlackBerry Passport
Motorola Moto X4
Motorola Moto G Play
BlackBerry KEYone
Samsung Galaxy S9