A surprisingly affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Figo Virtue PRO 4.0 | |
| Screen | 4 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek MT6580, 1.0 GHz Quad-Core |
| Weight |
3.2 ounces
(91 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1400 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0) |
| Release Date | ? |
The Figo Virtue PRO 4.0 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
BLU C5 Max
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4