A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy J5 Prime | |
| Screen | 5.2 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 410, 1.2 GHz Quad-Core |
| Weight |
5.04 ounces
(143 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2400 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6.0) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy J5 Prime is on the following charts:
Smartphones Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Ulefone Armor X13
Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A03s
Apple iPhone SE (2022)
Honor View 10