A mid-priced smartphone that does not take up much space. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Oukitel U16 Max | |
| Screen | 6 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | MediaTek MT6753, 1.3 GHz Octa-Core |
| Weight |
7.69 ounces
(218 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 7.0) |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A03s
Apple iPhone XR
Samsung Galaxy A13
Apple iPhone 11