An affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Motorola Moto G5 | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430, Octa-Core, 1.4 GHz |
| Weight |
5.1 ounces
(145 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 2800 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the front |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 7) |
| Release Date | February 2017 |
The Motorola Moto G5 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
LG G6
Samsung Galaxy A03s
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy A13