A very affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of Samsung G550T GSM 4G LTE Unlocked Galaxy ON5 Smartphone
| Samsung Galaxy On5 | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Samsung Exynos 3475, Quad-core, 1.3 GHz |
| Weight |
5.26 ounces
(149 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2600 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 6) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy On5 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Alcatel 1
BLU C5 Max
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)