An affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| NUU Mobile N5L | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Mediatek MT6735M, Quad-Core, 1.0 GHz |
| Weight |
6.7 ounces
(190 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 5) |
| Release Date | March 2016 |
The NUU Mobile N5L is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4
Alcatel Ideal