An affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| BLU R2 Plus | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | MediaTek MT6753, Octa-Core, 1.3 GHz |
| Weight |
5.89 ounces
(167 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 7) |
| Release Date | November 2017 |
Honor View 10
LG G6
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy A03s
Apple iPhone SE (2020)