An affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of OUKITEL C8 2GB+16GB 5.5 inch Android 7.0 MTK6850A Quad Core up to 1.3GHz WCDMA & GSM (Black)
| Oukitel C8 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 640 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | MediaTek MT6580A, Quad-Core, 1.3 GHz |
| Weight |
5.5 ounces
(156 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 7) |
| Release Date | ? |
The Oukitel C8 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy A03 Core
Samsung Galaxy A12