A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Nokia 8 | |
| Screen | 5.3 inches |
| Pixels | 1440 x 2560 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835, Octa-Core, 4x2.5 GHz & 4x1.8 GHz |
| Weight |
5.64 ounces
(160 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 3090 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the front |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 7) |
| Release Date | August 2017 |
Samsung Galaxy S9
Honor View 10
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S8+
Samsung Galaxy S10+