An affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Oukitel OK6000 Plus | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Mediatek MT6750T, Octa-Core, 1.5 GHz |
| Weight |
7.3 ounces
(207 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6080 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the front |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 7) |
| Release Date | May 2018 |
BlackBerry KEY2 LE
Ulefone Armor X13
BLU K2
Samsung Galaxy A14 5G
Samsung Galaxy S9