An affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| NUU Mobile R1 | |
| Screen | 5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Mediatek MT6739, Quad-Core, 1.3 GHz |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 8) |
| Release Date | January 2019 |
Alcatel 1
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy A10e
Samsung Galaxy S4
Apple iPhone XR