A mid-priced smartphone that easily fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| UMIDIGI S3 Pro | |
| Screen | 6.3 inches |
| Pixels | 1080 x 2340 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Mediatek Helio P70, Octa-Core, 4x2.1 GHz & 4x2.0 GHz |
| Weight |
7.64 ounces
(217 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5150 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 9) |
| Release Date | February 2019 |
Nokia XR30
Samsung Galaxy A54
OnePlus Nord N30
Honor View 10
Motorola Moto G9 Plus