A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
|
OnePlus 7 Pro - 256GB Dual-Sim GSM Unlocked Android SmartPhone - Mirror Grey For $550.00 on Amazon (As of May 28, 2026, 20:21 PST - Details) | |
| Screen | 6.67 inches |
| Pixels | 1440 x 3120 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855, Octa-Core, 1x2.84 GHz & 3x2.42 GHz & 4x1.80 GHz |
| Weight |
7.27 ounces
(206 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 9) |
| Release Date | May 2019 |
Buy this smartphone:
OnePlus 7 Pro - 256GB Dual-Sim GSM Unlocked Android SmartPhone - Mirror Grey
For $550.00 on Amazon (As of May 28, 2026, 20:21 PST - Details)
For $550.00 on Amazon (As of May 28, 2026, 20:21 PST - Details)
OnePlus 7T Pro
Samsung Galaxy Z Flip7 FE
Samsung Galaxy S25 FE
Honor Magic5 Lite
Samsung Galaxy S25+