A mid-priced smartphone that easily fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy Note 9 | |
| Screen | 6.4 inches |
| Pixels | 1440 x 2960 |
| Storage | 512 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Samsung Exynos 9810, Octa-Core, 4x2.7 GHz & 4x1.8 GHz |
| Weight |
7.09 ounces
(201 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 512 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 8) |
| Release Date | August 2018 |
Samsung Galaxy S10+
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Nokia XR30