A mid-priced smartphone that easily fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
|
Apple iPhone XS Max, US Version, 512GB, Space Gray - Unlocked (Renewed) For $264.99 on Amazon (As of May 26, 2026, 21:13 PST - Details) | |
| Screen | 6.5 inches |
| Pixels | 1242 x 2688 |
| Storage | 512 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Apple A12 Bionic, Hexa-Core, 2x2.5 GHz & 4x1.6 GHz |
| Weight |
7.34 ounces
(208 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 7 MP |
| Battery | 3174 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | Notch |
| OS | iOS (Last OS info: iOS 12) |
| Release Date | September 2018 |
We know 3 variations of the Apple iPhone XS Max with the above specifications:
Apple iPhone XS Max, US Version, 512GB, Silver - Unlocked (Renewed)
For $264.99 on Amazon (As of May 27, 2026, 00:15 PST - Details)
For $264.99 on Amazon (As of May 27, 2026, 00:15 PST - Details)
Apple iPhone XS Max, US Version, 512GB, Space Gray - Unlocked (Renewed)
For $264.99 on Amazon (As of May 26, 2026, 21:13 PST - Details)
For $264.99 on Amazon (As of May 26, 2026, 21:13 PST - Details)
Apple iPhone XS Max, 512GB, Gold - For T-Mobile (Renewed)
For $264.99 on Amazon (As of May 27, 2026, 09:08 PST - Details)
For $264.99 on Amazon (As of May 27, 2026, 09:08 PST - Details)
Apple iPhone 11 Pro Max
Apple iPhone XS
Apple iPhone 13
Apple iPhone 11 Pro
Apple iPhone 12