A premium smartphone with a huge display. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Samsung Galaxy Note 20 Ultra | |
| Screen | 6.9 inches |
| Pixels | 1440 x 3088 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Samsung Exynos 990, Octa-Core, 2x2.73 GHz & 2x2.50 Ghz & 4x2.0 GHz |
| Weight |
7.34 ounces
(208 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 108 MP |
| Front Camera | 10 MP |
| Battery | 4500 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 10) |
| Release Date | August 2020 |
Sony Xperia 5 V
Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26+
Samsung Galaxy S24 Ultra