A mid-priced smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| RCA G1 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 800 x 1280 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad-Core, 1.3 GHz |
| Weight |
6.52 ounces
(185 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 2400 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android 4) |
| Release Date | 2015 |
Motorola Moto G (3rd Generation)
Alcatel 1
Samsung Galaxy A03 Core
Apple iPhone XR
Apple iPhone 11