A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand.
| Motorola Edge | |
| Screen | 6.7 inches |
| Pixels | 1080 x 2340 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G, Octa-Core, 1x2.4 GHz & 1x2.2 GHz & 6x1.8 GHz |
| Weight |
6.63 ounces
(188 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 25 MP |
| Battery | 4500 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 10) |
| Release Date | April 2020 |
Samsung Galaxy A51 5G
Samsung Galaxy S20 FE 5G
Samsung Galaxy S20 Ultra
LG V60 ThinQ UW
Samsung Galaxy A51