A very affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| BLU G51 Plus | |
| Screen | 6.5 inches |
| Pixels | 720 x 1600 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Octa-Core, 1.6 GHz |
| Weight |
7.05 ounces
(200 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 4000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the back |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 11) |
| Release Date | May 2021 |
Samsung Galaxy A06
Samsung Galaxy A03s
Samsung Galaxy A13 5G
Ulefone Armor X13
Samsung Galaxy A12