A mid-priced smartphone that fits in every pocket.
| LG G3 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 1440 x 2560 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | ? GB |
| CPU | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801, 2.5 GHz Quad-Core |
| Weight |
5.44 ounces
(154 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.4.2 (KitKat), upgradable to v5.0 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
The LG G3 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Samsung Galaxy S4
AT&T Radiant Core
BlackBerry Passport
Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy S8+