An affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| LG Optimus L7 II | |
| Screen | 4.3 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.75 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play, 1GHz Dual-Core |
| Weight |
4.06 ounces
(115 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | No |
| Battery | 2460 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | None |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)) |
| Release Date | March 2013 |
The LG Optimus L7 II is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
Alcatel Ideal
HTC Touch Pro Sprint
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4