A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Xiaomi Redmi 9A | |
| Screen | 6.53 inches |
| Pixels | 720 x 1600 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek MT6762G Helio G25, Octa-Core, 4x2.0 GHz & 4x1.5 GHz |
| Weight |
6.91 ounces
(196 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 512 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 10) |
| Release Date | July 2020 |
Samsung Galaxy A03 Core
Apple iPhone XR
Apple iPhone 11
Apple iPhone XS
Apple iPhone XS Max