A very affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| BLU Star 4.0 | |
| Screen | 4.0 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
4.16 ounces
(118 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1500 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.2 (Jelly Bean)) |
| Release Date | ? |
The BLU Star 4.0 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
BLU C5 Max
Samsung Galaxy S4
HTC Touch Pro Sprint