A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy S5 Mini | |
| Screen | 4.5 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Samsung Exynos 3470 Quad, 1.4 GHz Quad-Core Cortex-A7 |
| Weight |
4.23 ounces
(120 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2100 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.4.2 (KitKat), planned upgrade to v5.0 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Apple iPhone SE (2022)
The Samsung Galaxy S5 Mini is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones