A mid-priced smartphone that easily fits in one hand.
| Sony Xperia Z Ultra | |
| Screen | 6.4 inches |
| Pixels | 1080 x 1920 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
7.48 ounces
(212 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3050 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.4 (KitKat), planned upgrade to v5.0 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
BlackBerry Passport
Motorola Moto X4
BlackBerry KEYone
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S8+