A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy S DUOS | |
| Screen | 4 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.75 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
4.23 ounces
(120 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1500 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy S DUOS is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
HTC Touch Pro Sprint
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)