A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Huawei P50 Pro | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1228 x 2700 |
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888, Octa-Core, 1x2.84 GHz & 3x2.42 GHz & 4x1.80 GHz |
| Weight |
6.88 ounces
(195 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 4360 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, integrated in the display |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | EMUI (Last OS info: EMUI 12) |
| Release Date | August 2021 |
Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy Z Flip7 FE
Samsung Galaxy A25 5G
Google Pixel 9a
Google Pixel 10a