An affordable smartphone that easily fits in every pocket.
This is a variation of Samsung Galaxy S3 Mini GT-i8190 Unlocked, International Version, Blue
| Samsung Galaxy S3 Mini | |
| Screen | 4 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.2 GHz Dual-Core Cortex-A9 |
| Weight |
3.95 ounces
(112 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1500 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)) |
| Release Date | ? |
The Samsung Galaxy S3 Mini is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy A10e