A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy S3 Neo Duos | |
| Screen | 4.8 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
4.7 ounces
(133 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2100 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.3 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.4 (KitKat)) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Apple iPhone SE (2022)
The Samsung Galaxy S3 Neo Duos is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones