An affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| LG Nexus 4 | |
| Screen | 4.7 inches |
| Pixels | 768 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro, 1.5 GHz Quad-Core |
| Weight |
4.9 ounces
(139 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2100 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.2 (Jelly Bean), upgradable to v5.0.1 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
Google Pixel 3
Samsung Galaxy A10e
Apple iPhone SE (2020)
Motorola Moto G (3rd Generation)
Apple iPhone SE (2022)