An affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Samsung Galaxy A14 5G | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1080 x 2408 |
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek MT6833 Dimensity 700, Octa-Core, 2x2.2 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
7.2 ounces
(204 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | January 2023 |
Samsung Galaxy A13 5G
Samsung Galaxy A13
Samsung Galaxy A12
Samsung Galaxy A16 4G
Samsung Galaxy A54