A very affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| NEC Terrain | |
| Screen | 3.1 inches |
| Pixels | 480 x 640 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
6 ounces
(170 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1900 mah |
| Removable Battery | ? |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)) |
| Release Date | ? |
Motorola Moto G (3rd Generation)
Alcatel Ideal
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto E (2020)