A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
| Xiaomi Redmi Note 11 Pro | |
| Screen | 6.67 inches |
| Pixels | 1080 x 2400 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Mediatek Helio G96, Octa-Core, 2x2.05 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
7.13 ounces
(202 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 108 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 11) |
| Release Date | February 2022 |
OnePlus Nord N10
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
OnePlus 10T
Honor 90 Lite
Samsung Galaxy A14 5G