A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket.
| Casio G'zOne Commando C771 | |
| Screen | 3.6 inches |
| Pixels | 800 x 480 |
| Storage | 1 GB |
| Ram | 0.512 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
5.43 ounces
(154 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1460 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v2.3 (Gingerbread)) |
| Release Date | ? |
The Casio G'zOne Commando C771 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones
HTC Touch Pro Sprint
AT&T Radiant Core
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)
Alcatel 1