A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone. It is not the lightest phone ever, but still easy to carry around in most circumstances.
|
HTC Desire 22 Pro 5G 128GB 8GB RAM Factory Unlocked (GSM Only | No CDMA - not Compatible with Verizon/Sprint) – Black For $569.00 on Amazon (As of May 23, 2026, 15:03 PST - Details) | |
| Screen | 6.6 inches |
| Pixels | 1080 x 2412 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G, Octa-Core, 2x2.2 GHz & 6x1.7 GHz |
| Weight |
7.27 ounces
(206 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4250 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 12) |
| Release Date | July 2022 |
Buy this smartphone:
Nothing Phone (4a) Pro
Motorola Moto G Power (2026)
Oppo Reno7 5G
Google Pixel 8a
Motorola Edge 2023