A mid-priced smartphone that easily fits in every pocket.
This is a variation of Sony Xperia Z3 Compact D5803 16GB 4G LTE 4.6" Unlocked GSM Android Smartphone - Black - International Version No Warranty
| Sony Xperia Z3 Compact | |
| Screen | 4.6 inches |
| Pixels | 720 x 1280 |
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801, 2.5 GHz Quad-Core |
| Weight |
4.48 ounces
(127 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2600 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.4.4 (KitKat), planned upgrade to v5.0 (Lollipop)) |
| Release Date | ? |
BlackBerry Passport
Samsung Galaxy A10e
Motorola Moto G (3rd Generation)
BlackBerry KEYone
Motorola Moto E (2020)