A very affordable smartphone that easily fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Huawei G520 | |
| Screen | 4.5 inches |
| Pixels | 480 x 854 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | MediaTek MT6589, 1.2 GHz Quad-Core |
| Weight |
5.46 ounces
(155 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1700 mah |
| Removable Battery | ? |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich)) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
Motorola Moto G (3rd Generation)
Apple iPhone SE (2020)
AT&T Radiant Core
Apple iPhone SE (2022)