An affordable smartphone that fits in every pocket. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| iRulu V1 | |
| Screen | 5.5 inches |
| Pixels | 540 x 960 |
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
5.85 ounces
(166 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 2350 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android 4.4) |
| Release Date | ? |
Alcatel 1
AT&T Radiant Core
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4
Apple iPhone SE (2020)
The iRulu V1 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Small Android Phones