A mid-priced smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
| Samsung Galaxy A24 | |
| Screen | 6.5 inches |
| Pixels | 1080 x 2340 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Mediatek MT8781 Helio G99, Octa-Core, 2x2.2 GHz & 6x2.0 GHz |
| Weight |
6.88 ounces
(195 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Notch |
| OS | Android (Last OS info: Android 13) |
| Release Date | May 2023 |
Samsung Galaxy A14 5G
Samsung Galaxy A17 5G
Samsung Galaxy A54
Nokia XR30
Motorola Moto G9 Plus