An affordable smartphone that perfectly fits in one hand. It has slots for two SIM cards. That means you can have two numbers with this phone.
This is a variation of HONOR X8a Dual SIM 128GB ROM + 6GB RAM Factory Unlocked 4G Smartphone (Midnight Black) - International Version
| Honor X8a | |
| Screen | 6.7 inches |
| Pixels | 1080 x 2388 |
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | MediaTek Helio G88, Octa-Core, 2x2.0 GHz & 6x1.8 GHz |
| Weight |
6.31 ounces
(179 grams)
|
| Dual-Sim | Yes |
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 100 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 4500 mah |
| Removable Battery | No |
| Fingerprint Sensor | Yes, on the side |
| Display Cutout | Punch Hole |
| OS | Android (Last OS info: Android 12) |
| Release Date | February 2023 |
Google Pixel 7a
Motorola Edge
Google Pixel 7
Samsung Galaxy S22 Plus
Samsung Galaxy S22+