A surprisingly affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| Blackberry Curve 9360 | |
| Screen | 2.44 inches |
| Pixels | 480 x 360 |
| Storage | 0.5 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | ? |
| Weight |
3.36 ounces
(95 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1000 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | BlackBerry (Last OS info: BlackBerry OS 7.0) |
| Release Date | ? |
The Blackberry Curve 9360 is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery
HTC Touch Pro Sprint
Alcatel Ideal
Alcatel 1
Samsung Galaxy S4
Motorola Moto G (3rd Generation)