A surprisingly affordable smartphone that easily fits in every pocket.
| Samsung Stratosphere | |
| Screen | 4.0 inches |
| Pixels | 480 x 800 |
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | 1 GHz ARM Cortex-A8 |
| Weight |
5.78 ounces
(164 grams)
|
| Dual-Sim | No |
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | ? |
| Battery | 1800 mah |
| Removable Battery | Yes |
| Fingerprint Sensor | ? |
| Display Cutout | ? |
| OS | Android (Last OS info: Android OS, v2.3 (Gingerbread)) |
| Release Date | ? |
The Samsung Stratosphere is on the following charts:
Smartphones Smartphones with removable battery Samsung Phone Comparison Small Android Phones
AT&T Radiant Core
HTC Touch Pro Sprint
Alcatel 1
Motorola Moto G (3rd Generation)
Samsung Galaxy S4